Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
41 postów 232 komentarze

Granatowa

Granatowa - Karolina Polak, absolwent WPiA UG, specj. d/s adm.publicznej

Poproszę taśmę profesjonalną

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ostatnie zabiegi na procedurze karnej

To, co się obecnie dzieje w Polsce odnośnie kodeksu karnego jest stosowne do całej dotychczasowej sytuacji i w prosty oraz przewidywalny sposób zamyka łańcuch przyczynowo-skutkowy w stylu jaki już znamy.

Zasada "3K" (Korupcja , Klientelizm , Kumoterstwo) w dalszym ciągu jest wyznacznikiem wewnętrznych działań obronnych rządu, zaś doszła nowa zasada- "2A" tj. Absurdalnej Arogancji- jako piarowskiej i oficjalnej odpowiedzi rządu  na m.in. Aferę Taśmową.

W wyniku dobrego działania obu koncepcji m.in.:

zmieniono  KK i KPK aby na przyszłość dowód w postaci nagrania audio/video nie mógł stanowić materialnego dowodu nawet w przypadku najcięższych przestępstw- jeśli nie jest zdobyty legalnie.

A co oznacza legalność nagrania?

No właśnie, kto z nas ma prawo do nagrania czegokolwiek bez zgody nagrywanego? Tylko służby i tylko za zgodą/wnioskiem prokuratury a następnie sądu..i tylko w konkretnej sprawie.

Czy zatem zespół legislacyjny/ parlament uznał iż obywatele mają tak wielkie zaufanie do ludzi prokuratury by przyznać im wyłączność na ten sposób zabezpieczania faktu prawnego?

Ależ skąd. Jest wręcz przeciwnie, jednak  z obywatelami rząd nie pertraktuje tak samo jak z terrorystami.

Kolejna zmiana: przeniesienie w sporze stron procesu karnego dowodzenia prawdy materialnej na zawężony krąg -prokurator&obrońca, co ma niby skrócić postępowania karne. Zdecydowanie znów na zasadzie j/w. , gdyż w całym tym sporze to słusznie sąd powinien decydować z jakimi jeszcze dowodami powinien się zapoznać by ustalić fakty prawne lub by ustalić siłę danego dowodu.

Prokuratury rejonowe są maksymalnie obciążone sprawami. Nie wyobrażam sobie by w obecnym stanie jakikolwiek prokurator mógł z czystym sumieniem iż jest przygotowany  wkroczyć na salę rozpraw z założeniem iż ma wszelkie konieczne i dobrze zebrane dane by doprowadzić do skazania.

Kodeks Karny od 30 lat wymaga zmian, jednak nie o takie zmiany tu chodzi. Widzę, że zdanie  licznych intelektualnie sprawnych środowisk przy katedrach prawa karnego w całej Polsce zostało poprostu olane(chodzi o konkretne poprawki w prawie materialnym). To co "zrobiono" obecnie to nawet nie kosmetyczne zmiany. To zmiany na potrzeby jednej afery, afery taśmowej i kolejne materialne działania blokujące drogę do prawdy i drogę do wolności obywatelskich.

 

KOMENTARZE

 • Prokurator powinien mieć dowody
  Powinien się bać, jeśli stawia zarzuty bez dowodów....
  tak jak w ameryce, w tym dzikim kraju...

  Jeśli zatrzymuje bez dowodów, trzyma, powinien się nim zająć... inny prokurator..... i tyle...
  To, że są założeni sprawami, to inna sprawa, to pozwalanie na taki rabunek kraju się odbija, złodziejstwo kwitnie, może i o to chodzi, aby prokuratura nie miała czasu na sprawy.... jakiś powinien być wówczas priorytet najważniejsze, ważne, mało istotne...
  Podsłuchiwanie władz państwa, publicznie podejrzewanych o zdradę państwa, to na pewno legalna sprawa, każdy obywatel przed zdrajcą może się bronić, i zrobić mu obywatelskie to.. ujęcie przy pomocy kamerki hehe.... no ale faktycznie, jak tak pozmieniali kodeksy, to tylko sitko pod ich MORDy i pytać: dlaczego postaraliście się o ukrywanie przestępców w urzędach, wśród posłów, z wykorzystaniem waszego lewego prawa... dlaczego niszczycie prawo robiąc prawo dla złodziei - i tu po nazwiskach autorów ustawy i po nazwisku marszałka, który ten bubel puścił.... no złodzieje posłowie jesteście, złodzieje, jak tak.... To całe nagrywanie jest legalne, zdrajców kiedyś można było przysłowiowym młotkiem ubić, nie tylko nagrać, i wszystko by grało.... a tu kumpele tuska i kopacz już widać za ukrywanie przestępców się biorą, na zaś...
 • Jest kilka zasad fundamentalnych dla państwa prawa
  Człowiek jest niewinny, póki mu się nie udowodni winy. To prokurator powinien dowieść winy a nie obywatel, że jest niewinny. I w tym kierunku z tego co wiem idą te zmiany. Nie można się martwić, że prokurator nie zdąży się przygotować, to byłoby na głowie postawione. Prokurator jest profesjonalistą, prawnikiem, on zna procedury, jego zadaniem jest dowiedzenie. PiS w swojej wizji państwa policyjnego jaką zaprezentował w czasie rządów Ziobry zaprzecza podstawowym wolnościom obywatelskim.
  Wystarczy popatrzeć na to co się dzieje w windykacji. Zatrzymuje się i natychmiast sprzedaje ruchomości, bez sprawdzenie do kogo należą, za długi warsztatu zatrzymuje się samochody klientów, zadługi rolnika zatrzymuje się ciągnik sąsiada. Oczyszcza się konto człowieka tylko dlatego, że ma to samo imię i nazwisko co dłużnik. Prokurator, windykator winien mieć dowody, zaś za działania bez dowodów winien sam ponosić karę.
  Jestem również całkowicie przeciwny walce politycznej za pomocą publikacji podsłuchów. Jeśli dobrze poszperamy, to ostatnio zmiany polityczne właśnie tą metodą się rozgrywają. Rząd Kaczynskiego upadł m.in. dzięki podsłuchom, teraz siły związane z PiS próbują tę samą metodę zastosować do przejęcia władzy. Nie może być tak, by przestępcy, bo podsłuchujący, zbierający i wykorzystujący haki są przestępcami. tego typu dowody winny być znane prokuraturze, ale nie udostępniane do wiedzy publicznej w celu manipulowania przy urnach wyborczych.
 • w obecnym stanie jakikolwiek prokurator mógł z czystym sumieniem
  Dobre będzie i brudne, byle było, bo w naszych realiach prokurator z sumieniem, to niemal jak paproć z kwiatem..
  eh... rozmarzyłem się : widzę oczyma wyobraźni , jak taka narecznica samcza wchodzi na salę rozpraw z wielkim wonnym różowym kielichem ( pełnym nektaru)... a za nia motyle i trzmiele pracowite....

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej